o Nas / kontakt / linki


Blog powstał na wskutek długoletnie mej fascynacji Buczaczem. Pragnę zebrać w okołu niego zarówno wiedzę na temat, zabytków, natury, minionych wydarzeń czy historii tego rejonu, Jak i Was moi Drodzy: myślę że sporo znajdzie się, czy to żyjących Buczaczan, czy ich potomków, którzy zechcą podzielić się swą historią, wspomnieniami "życiem Buczackim". Miasto wielu Kultur, Etnosów, na przestrzeni dziejów żyli w nim ramię w ramie w zgodzie: Karaimi, Żydzi, Wołosi, Węgrzy, Ormianie, Austriacy, Rusini i Polacy. Wspominając kresy zawsze odwołuję się do dawnej harmonii między nią zamieszkującymi etnosami. Na ile pozwoli mi czas będę starał się rozbudowywać ten serwis, dodając do niego różne rodzinne wspomnienia, pamiątki, jak i odkrycia genealogiczno archiwalne - dotyczące całego rejonu - nie tylko mej rodziny, oraz także zawiązując do dziś..fotorelacje z tych malowniczych pięknych stron. Nie zapominając o informowaniu Was o spotkaniach i  zjazdach.

Serdecznie zapraszam do lektury, jak i dzielenia się swoimi odczuciami w komentarzach, a także do kontaktu z nami, tudzież ubiegania się o konto by współtworzyć treść tegoż miejsca.

Z wyrazami Szacunku jak i ciepłymi uściskami
Jan Roman „Sas” Cisowski, 13 III 2015 Kraków



Moderatorzy ów Blogu 

Cisowski Jan (administrator portalu i  redaktor) 

KONTAKT
E-Mail: INFO@Cisowscy.com
Gadu-Gadu: 2723228 
Skype: Jas.Cisowski
www.facebook.com/janekcisowski

Można by rzec iż w ¼ jestem Buczaczaninem :), jest tak za sprawą iż moja Babcia Ojcowska, urodziła się w Gajach Buczackich w 1912 roku [Nina Wisława Cisowska z Tokarskich herbu Sas] w nieistniejącym już Dworku, do dzisiejszych czasów ostały sie jedynie 2 dawne domy w Gajach [więcej na ten temat w zakładce miejsca]. Po krótce przedstawię jej rodowód Buczacki, a także wspomnę o kilka nazwiskach Krewnych.
moi pra pra pradziadkowie
Jakub Lechowski i Maria z Ruchanów
Babcia była najstarsza z rodzeństwa, miała 3 siostry Alinę po mężu Iwańską, Irenę po mężu Radziewicz-Winnicką i Zofię po mężu Zarzyke. Bolesław Szczęsny „Sas” Tokarski (praDziadek,)  przywitał świat w domu numer 76, dnia 24 sierpnia 1894 roku. Był on urzędnikiem pocztowym w Buczaczu, jak i kapitanem rezerwowym, przyczynił się pokojowi, walcząc na wielu frontach pod generałem Andersem, co przyczyniło się do jego śmierci, bowiem niedługo po powrocie z ziemi świętej, wykończyła go gruźlica w 53 w Ziębicach. Nim jednak to nastąpiło, mając 17 lat poślubił o 6 lat starszą Antoninę Franciszkę Repetowicz herbu Łada, urodziła się 2 kwietnia 1888 w domu 105 lub 185 w Nagórzance, była córką Antoniego i Heleny z Lechowskich (Lechowscy byli rodziną Ziemiańską). Dziadkami Franciszki, byli Szymon z domu Łaciński herbu Łada, urodzony 1820 w Białocerkwi, brał udział w powstaniu Styczniowym, na wskutek jegoż upadku udał się do Galicji zmieniając nazwisko, by uniknąć katorgi. Ożenił się z Wiktorią z Wachowskich, a pokonała go w 1872 w Buczaczu cholera.
Oraz Jakub Lechowski urodzony i Maria z domu Ruchan vel. Rudzka, mieszkający pod koniec pod numerem 107 w Buczaczu. 

PraDziadek Bolesław był dzieckiem Karola „Sas” Tokarskiego urodzonego około 1849 w Buczaczu i Matyldy Eleonory Kolinek urodzonej prawdopodobnie w Tarnopolu w 1850. Karol  Brał udział w powstaniu styczniowym 1863, później został zesłany na Sybir, ale powrócił, pod koniec życia brał udział w walkach o obronę Lwowa, i spoczął w głównej alei Orląt Lwowskich. Mając 34 lata mieszkał pod numerem 76 w Buczaczu gdzie też wziął sobie poślubioną Matyldę. 
Matylda była córką pracownika kolei Karola Kolinka pochodzącego prawdopodobnie z Tarnopola i Zofi z domu Perij pochowanych w Buczaczu w 1874 roku (zdjęcie po prawej). Natomiast Karol prawdopodobnie był synem Józefa i Wiktorii z Zakrzewskich z Tarnopola.

Wracając do Tokarskich, Karol mój pra pradziadek, był synem Jana urodzonego 6 maja 1824 w Biczaczu, będącego właścicielem ziemskim ziem w Buczaczu. Ożenił się z Franciszką z Szandrowskich herbu Sas, (która niestety nie wiem gdzie się urodziła, znam tylko datę 4 marca 1818), przez większą część życia mieszkali w Koropcu. Jan był synem Wojciecha urodzonego w 1802 w Buczaczu, był on rządcą i ekonomem majątku Cywińskich w Ossówce, jak i również właścicielem majątków w Buczaczu. Był on żonaty z Teklą lub Apolonią Długoborską-Butmanowicz lub Długoborską-Basmanowicz. Rodzicami Wojciecha byli Antoni urodzony 13 Czerwca 1761 w Buczaczu i Marianna z Grzegorzowskich herbu Topór, po jej śmierci ożenił się po raz drugi z Marcjanną Żukowską, córką janczara z Rosji, która zmarła mając 96 lat w Puźnikach.
Rodzicami  Antoniego byli Piotr Tokaraski herbu Sas i Teresa, nobilitacja potwierdzona dekretem z  27 stycznia 1807 roku w Haliczu. 

Ponadto blisko spokrewnione z tego rejonu rodziny nosiły nazwiska: Biernacki, Gałczyński, Kopczyński, Murdzieński, Milli, Stańkowski, Piotrowski, Koryzma, Wolański, Michnowicz, Leszczyński, Milewski, Chrzęszlewski, De La Cour, Dudziński, Kawa, Dumański, Zaręba, Wiszniowski, Bogócki, Chaszezarski, Rowiński, Powelski, Drzymuchowski, Kosturkiewicz, Kalifek, Sabat, Dąbrowski, Barth, Ziemiewicz, Kowalów, Pieróg, Pawołkiewicz, Zacharjewicz, Krzyżanowski, Ufrijewicz, Kuczyński, Tarczyński vel. Turczyński, Lechwar, Stasiowski, Brylski, Wodecki, Łóciów, Pilecki; i inni,  Wszelkie osoby mające informację na temat powyższych nazwisk, usilnie proszę o kontakt. 


Teodor Zeev Buczacki (redaktor) 

KONTAKT
www.facebook.com/100008719175714

 FiOlka (redaktor) 

KONTAKT



Warto zaglądnąć pod te adresy:

Strona Cisowskiego Janka
http://www.cisowscy.com/
https://www.facebook.com/ArboretumRodow.Cisowscy

Wsparcie Genealogów
https://www.facebook.com/groups/GenealodzyPL/

Periodyk Genealogiczny - More Maiorum
http://www.moremaiorum.pl/

Wsparcie Genealogów-Genetyków
https://www.facebook.com/groups/GenealogiaGenetyczna/?

Wyszukiwarka zindeksowanych Grobów na kresach
http://www.genealogiczne.pl/

Organizowanie Sentymentalnych Wyjazdów na Kresy
http://www.genealogiczne.pl/page/10,turystyka_kresowa.html
http://www.genealogia.okiem.pl/wyjazdy.htm

Zdigitalizowane Zabużańskie Księgi Metrykalne
http://www.agad.gov.pl/inwentarze/testy.html





0 komentarze:

Łączna liczba wyświetleń

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *